5.0 امتیاز از 5 - 1 رای

مبانی طراحی تعاملی

مبانی طراحی تعاملی

مبانی طراحی تعاملی

طراحی تعاملی بر روی ایجاد رابط های کاربری جذاب با رفتارهای مناسب تمرکز دارد. فرض کنید در دنیای واقعی قصد کنار زدن پرده ی اتاق خود را دارید؛ در این هنگام پرده اتاق شما ناگهان غیب نمی شود بلکه شما آن را به آرامی کنار زده و در همین حین شاهد تعاملات و عکس العمل هایی از دنیای خارج هستید. آرام کنار رفتن پرده، چین خوردن آن، رخنه ملایم نور به داخل اتاق، تمامی این موارد از جمه تعاملات محیط با فرد هستند.

درک چگونگی برقراری ارتباط بین کاربران و تکنولوژی در این زمینه بسیار مهم و اساسی است.

بهترین روش برای طراحی یک رابط تعاملی جذاب و کارآمد چیست؟

بهتر است در طراحی یک رابط کاربری تعاملی حداقل موارد زیر در نظر گرفته شود:

• تعریف کنید که کاربران چگونه می توانند با رابط کاربری تعامل داشته باشند.
آیا اجزاء رابط به گونه ای طراحی شده که کاربر بتواند با موس، انگشت یا قلم دیجیتال به طور مستقیم با رابط کاربری ارتباط برقرار کند؟ این شامل هل دادن دکمه ها، کشیدن، و رها کردن در سراسر رابط کاربری و موارد دیگر نیز می شود.

چه دستوراتی را می توان برای تعامل کاربر با رابط در نظر گرفت؟ برای مثال کاربر انتظار دارد زمانی که کلید CTRL+C را می فشارد، بتواند یک تکه از محتوا را کپی کند.

• قبل از هرگونه اقدامی، در مورد علائق کاربران خود اطلاعاتی کسب نمایید.

از نظرات کاربران خود استفاده کنید. رنگ، شکل، اندازه، چگونگی عملکرد و ... این به ما کمک می کند رابطی طراحی کنیم که در عین جذابیت و کارایی، کاربر با تعاملات آن نیز آشنا باشد و بداند چگونه از آن استفاده کند.

• از برچسب های راهنما در طراحی خود استفاده نمایید.

توضیحات و برچسب های راهنما به کاربر کمک می کند تا قبل از این که با اقدام خود رو به جلو حرکت کند، بداند چه اتفاقی رخ خواهد داد و از عملکرد رابط آگاه باشد.

• پیش بینی و کاهش خطاها

بروز اشتباه در رفتار انسان ها امری طبیعی است. اما آیا در طراحی رابط کاربری خود محدودیت هایی را برای جلوگیری از بروز اشتباهات ساده و تکراری که تنیجه ی مطلوبی ندارند در نظر گرفته اید؟

اصل پوکا یوکه (Poka-Yoke) می گوید قرار دادن این محدودیت ها کاربر را مجبور می کند تا رفتار خود را به گونه ای تنظیم کند تا حرکت پیش رو را با اقدامات صحیح و مورد نظر آن انجام دهد.

همچنین باید در صورت بروز خطا، پیام خطای "مفیدی" جهت رفع مشکل و یا توضیح چگونگی رفع آن و این که چرا این خطا اتفاق افتاده و ارائه راه حل به کاربر نشان داد.

• بازخورد سیستم و زمان پاسخ دهی را در نظر بگیرید.

هنگامی که کاربر یک فعالیت را انجام می دهد، سیستم باید پاسخ داده و به کاربر اطلاع دهد که در حال انجام چه کاری است. مدت زمان بین یک عمل و زمان پاسخ به چه میزان است؟ معمولا زمان پاسخگویی را می توان در چهار سطح مشخص کرد:

فوری (کمتر از 0.1 ثانیه)

مکث(بین 0.1 تا 1 ثانیه)

وقفه (بین 1 تا 10 ثانیه)

اختلال (بیش از 10 ثانیه)

با توجه به موارد مذکور می توان با در نظر گرفتن زمان، پاسخی مناسب را به کاربر نشان داد.

• استراتژی "در مورد هر عنصر فکر می کنم".

آیا عناصر رابط کاربری اندازه مناسبی دارند؟ قانون Fitts می گوید عناصر، مانند دکمه باید به اندازه کافی بزرگ باشند تا کاربر بتواند به راحتی روی آن کلیک کند.

همچنین قانون Fitts بیان می کند از آنجایی که لبه ها یک مرز فراهم می کنند که موس یا انگشست نمی تواند فراتر از آن با رابط در تعامل باشد، به نظر می رسد مکان خوبی برای منوها و دکمه ها باشد.

استانداردها: آیا شما استانداردهایی را دنبال می کنید؟ با رعایت استاندارد ها، کاربران عملکرد رابط را درک می کنند و متوجه خواهند شد یک عنصر رابط چه عملکردی خواهد داشت. بنابراین بهتر از از استانداردها پیروی کنید اگر روش جدیدی برای پیشرفت راه های قدیمی ندارید.

• توجه به ساده بودن رابط کاربری برای یادگیری

دانشمندان متوجه شدند که بطور معمول مردم تنها قادر به نگه داشتن 5 مورد در حافظه کوتاه مدت خود هستند. قانون تسلر نیز یادآور می شود که شما باید تلاش کنید پیچیدگی را در تعاملات با کاربر از بین ببرید و به جای آن سیستم را درگیر محاسبات نمایید. بنابراین قبل از طراحی رابطی که احتمالا هیچ کس  به غیر از خودتان با آن کارنکند بهتر است به سادگی آن توجه ویژه نمایید.

منابع مورد استفاده:

Designing for Interaction: Creating Innovative Applications and Devices (2nd Edition) by Dan Saffer.
Information Architecture for the World Wide Web: Designing Large-Scale Web Sites by Peter Morville and Louis Rosenfeld.

کپی برداری از این مطلب با ذکر منبع بلامانع است. طراح نیشابور mrbco.ir

این قافله عمر عجـب می گذرد      دریاب دمی کـه با طرب می گذرد
ساقی غم فردای حریفان چه خوری      پیش آر پیاله را که شب می گذرد
خیام نیشابوری
امیدوارم این مطلب برای شما مفید بوده باشه.

- مهندس بتوئی -

نظرات

 

ارسال نظر

 
کپچا
 redo

درخبرنامه ما عضو شوید

بالا